Trenčkot neboli anglicky Trench coat je svrchní plášť. Jedná se o jarní druh pláště, pro který je typický kvalitní materiál. Nejčastěji se jedná o bavlnu, popelín, vlnu či kůži. Charakteristické pro trenčkot je mechanická odolnost tkaniny, dále nepropustnost materiálu, což je dosaženo impregnací. Obvyklá délka trenčkotu je ke kolenům.
 čekání na taxi
Trenčkot aneb náhled do historie
 
Trenčkot pochází z anglického slova, které v doslovném překladu znamená, že se jedná o kabát do zákopů. Tímto tak je zřejmé, že má za sebou vojenskou historii. Cestu do dámského šatníku si tento trendy kousek našel v šedesátých letech dvacátého století. Ihned se stal módním hitem, přestože samozřejmě zaznamenal jisté obměny od té doby. Nicméně základní atributy zůstávají neměnné, ke kabátku neodmyslitelně náleží pásek mající výraznější sponu, typické je zejména barevné provedení v šedé a v khaki.
 
O samotné vynalezení kousku zvaného trenčkot se přou hned dvě společnosti. První společností je Aquascutum, neboť vyráběla kabáty pro armádní důstojníky. Firma má patent na dosažení nepromokavosti materiálu prostřednictvím impregnace vlny.
 
Druhou firmou nárokující a považující se za vynálzece trenčkotu je věhlasná společnost Burberry. Od této firmy se trenčkot objevil i ve filmu Snídaně u Tiffanyho, kde jej proslavila Audrey Hepburn. Největší rozmach byl zaznamenán v období druhé světové války. Zároveň nesloužil jen pro užití v armádě, ale byl používán i coby ochrana proti větru či dešti.
 žena ve větru
Trenčkot aneb jaký zvolit?
 
Ideální je v podobě klasické verze, který dříve právě nosili vojáci. Později v trenčkotu byl viděn i inspektor Columbo, který tento kousek oděvu proslavil díky televiznímu seriálu.
 
I když typická barva je zejména v provedení khaki, velmi oblíbené a i interesantní jsou odstíny béžové, bílé a černé, stejně tak i v modré variantě. Typické pro trenčkot je dvouřadové zapínání na knoflíky, výrazná klopa, široký pásek, poutka na manžetách u rukávů a v zadní části kabátku rozparek.
 
Jak a s čím kombinovat?
 
Trenčkot je nesmrtelným módním kouskem. Je to díky naprosté univerzálnosti i kvalitě a odolnosti materiálu. Trenčkot se dobře vyjímá v kombinaci jak s klasickými kalhotami, džínami, sukní. Jen není vhodná kombinace trenčkotu a kalhot se širokými nohavicemi.
 
Jestliže však nejste zastánci klasiky a naopak chcete něco více trendy. Je tak ideální volba právě trenčkotu s koženými rukávy. Můžete i zvolit délku trenčkotu. I když klasická verze je ke kolenům, je však možné i pořídit si trenčkot v kratší verzi, který sahá maximálně na boky nebo naopak delší variantu pod kolena.
 
 

5/5 - (1 vote)