a ad>

Jsou kompaktní zářivky opravdu nesmrtelné a přežijí trend likvidace zastaralých světelných zdrojů, kterému již podlehly klasické žárovky s wolframovým vláknem? Zdá se, že tato technologie má stále zelenou, a že nic nenasvědčuje tomu, že bychom o tyto zdroje umělého světla měli přijít. Přináší totiž do našich domovů stále alternativní volbu vůči k technologii LED diod a zároveň nové možnosti, které dříve kompaktní zářivky neumožňovaly. Čím se liší od těch předchozích typů?zářivkové osvětlení v parkovišti
Volitelná barva světla– barvu osvětlení můžete zvolit ve třech základních modifikacích – počínaje teplou bílou, která se prodává nejčastěji, a hodí se tam, kde nabíráme síly, a kde potřebujeme zvolnit a odpočívat. Ostatní dva odstíny (neutrální a studená bílá) více nahrávají bdělému stavu a pozornosti při práci, a proto jsou dobrou volbou u psacího stolu nebo v kanceláři. U starých typů převažovala studená bílá, a to značně omezovalo rozsah nasazení těchto svítidel.
Nízkotlaké výbojky– musíme si uvědomit, že kompaktní zářivky https://www.lightpark.cz/kompaktni-zarivky/jsou nízkotlaké výbojkové osvětlení, a to vyžaduje předřadník k zapálení plynné směsi uvnitř baňky. Současné předřadníky pracují na bázi elektronických prvků, nejsou to indukční cívky na magnetickém jádru, jaké známe ze starých zářivek, a to přináší jisté výhody, především eliminaci zvukových efektů (bzučení) a nepříjemného blikání.
Delší životnost a nižší spotřeba– kompaktním zářivkám se lidově říká „úsporky“ již několik desítek let. Již první prototypy dokázaly spořit energii velmi významně ve srovnání s klasickými žárovkami, a ty současné moderní zdroje vykazují další snížení spotřeby a prodloužení životnosti, přesahující 15 tisíc hodin. Úspora elektřiny je v porovnání s wolframovou žárovkou přibližně 80procentní.kompaktní zářivka
Obsah rtuti– kontroverzním tématem je pro někoho rtuť, ta se však nachází pouze na vnitřní straně baňky a je jí tam opravdu málo. Rozhodně nemůže přímo ohrozit zdraví, při dodržování rozumných pravidel hygieny – z podlahy odstranit střepy a postižené místo jednorázovou utěrkou, z koberce odpad odsát a zlikvidovat ihned sáček z vysavače a stopového množství rtuti z ovzduší se zbavíte intenzivním 15minutovým větráním. Mimochodem, dlouhodobý pobyt u frekventované silnice nebo v některých průmyslových komplexech přináší mnohem vyšší riziko expozice rtutí než při rozbití jedné zářivky.