13.11.2023 Od devene Off

Pravý smysl Vánoc


Za dveřmi jsou nyní Vánoce a je hezké a někdy až úsměvné uvědomit si, jakým způsobem byly Vánoce slaveny před mnoha a mnoha roky. Dříve byli lidé mnohem výrazněji fixováni na rituály a různé obřady, což právě během svátků, jako jsou Vánoce, bylo výraznější. Dokonce natolik, že se nám mnohé zvyky dochovaly až do dnešních časů. Velký počet z dnešních lidí se ovšem již těchto tradic a zvyků nedrží, a pokud, pak je to pro ně jen a pouze zpestření vánočního lenošení. Pro naše předky to ale znamenalo mnohem více a bez těchto obyčejů by pro ně nebyly Vánoce dobře prožité. Jedním z nespočetného množství tradic může být například celodenní půst na Štědrý den.

sušené meruňky

Tento půst měl své opodstatnění. Jednak vycházel z křesťanských tradic, které braly půst jako formu pokorného slavení duchovních svátků, ale také měl smysl i více praktický. Kolik z nás si totiž po Štědrém dni stěžuje, jak jsou opět přejezeni a není jim z takového množství jídla vůbec dobře? Ano, opravdu hodně. Právě tomuto měl půst předcházet. Pod stromeček také tehdejší děti nenacházely takové dary jako dnes. Dárečky samozřejmě dostávaly, ale pouze takové, které nutně potřebovaly, ale přes rok si je dovolit nemohly, nebo to, co bylo doma vyrobeno.

mix ořechů

Jako velmi vítaná pochoutka, po které se mohly tehdejší děti utlouct, bylo sušené ovoce a ořechy https://darka-shop.cz/katalog/cerstve-a-kvalitni-susene-ovoce. I těmito maličkostmi se dalo velmi dobře dětem zavděčit, jelikož i toto pro ně představovalo něco, co běžně k dostání nebylo. A i přesto, že se Vánoce od té doby velmi změnily, stále je máme spojeny s krásnou atmosférou, na kterou se každý z nás přes celý rok těší. Vánoce vůbec nemají být o dárcích, ale o tom, že tímto způsobem chceme říci svým nejbližším, že nám na nich záleží. Takže i v tomto předvánočním shonu je dobré se nad tímto překrytým smyslem Vánoc pozastavit a zamyslet se.