7.5.2023 Od devene Off

Superpotraviny pro moderního muže

Mezi superpotraviny řadíme především potraviny s obrovským obsahem vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších zdraví prospěšných prvků. Tyto superpotraviny mají mnoho blahodárných účinků: dokážou ubrat kilogramy, omladit nás i odstranit únavu nebo špatnou náladu. Jaké potraviny do této skupiny spadají?
 

Chia semínka

Chia semínka patří mezi nejznámější superpotraviny. Chia semínka – neboli šalvěj španělská, pochází ze Střední a Latinské Ameriky. Jsou také známy pod názvem „jídlo aztéckých běžců a válečníků. Aztékům prý stačila pouze jedna hrst semínek pro dodání dostatečné energie na celý den. Chia semínka proto patřila u starých Aztéků mezi jednu z nejdůležitějších potravin.

V čem spočívá zázračnost chia semínek? Nejen, že obsahují mnoho zdravých sacharidů a tuků, ale především jsou zdrojem Omega-3-mastných kyselin, vápníku, vlákniny a antioxidantů. Semínka nemají žádnou chuť, a proto se hodí jako doplněk skoro ke každému jídlu. Můžeme je použít  do jogurtů nebo na salát.


Mladý ječmen

Pod pojmem mladý ječmen si představme několik dnů staré rostlinky ječmene, které se sklízí ve velmi raném stádiu, tedy ty sotva naklíčené. V této době jsou klíčky nabité prospěšnými prvky. Ječmen je především zdrojem antioxidantů, chlorofylu, vitamínů, minerálů, enzymů a dalších důležitých látek. Ječmen tedy především detoxikuje organismus a  dodává vitalitu.


Quinoa

Obilovina Quinoa je jednou z nejstarších obilovin světa. Quiona pochází z Jižní Ameriky, kde ji Inkové pěstovali už před 6000 lety. Stejně jako chia semínka je Quinoa oblíbená pro svůj  vysoký obsah vlákniny a vápníku. Pro lidi trpící migrénou je velmi prospěšná, a to díky vysokému podílu vitamínu B2 a hořčíku. Využíváme ji v podobě sladkých kaší, ale velmi dobře také poslouží jako příloha. Můžeme ji využít namísto již nám známé rýže.