17.8.2020 Od devene Off

Jak fungují hypotéky bez registru

Asi nikdo nebude pochybovat o tom, že mnoho lidí, a nejen těch mladých, touží bydlet ve vlastním domě či bytě. Avšak vzhledem k tomu, že cena nemovitostí je poměrně vysoká, není tento sen splnitelný ani zdaleka pro všechny.

Řešením zde může být hypotéka, což je účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. Je sice pravda, že, jako každá jiná půjčka, není finančně zrovna výhodná, avšak pro mnoho lidí může představovat jediný způsob, jak bydlet ve vlastním.

hypoteka3

Je však pravdou, že sebedražší hypotéka je v konečném důsledku výhodnější, než bydlení v nájmu. A to z toho důvodu, že po čase vše zaplatíme, a potom už je ona nemovitost jen a jen naše. Žádné další platby za to, že tam můžeme bydlet. Kdežto pokud bydlíme v nájmu, pak je jedno, jestli tam bydlíme deset či dvacet nebo i více let. Stále budeme platit a nic se na tom nezmění.

Připravte se ovšem, že hypoték může být mnoho typů. Ty se neliší ani tak v tom, jaký mají cíl (tedy poskytnout peníze na koupi nemovitosti), ale za jakých podmínek je poskytují. Může se zde jednat o podmínky poskytnutí, o úroky i další poplatky.

Jednou z těch poměrně oblíbených jsou mimo jiné například hypotéky bez registru. Na rozdíl od těch běžných zde není žadatel prověřován v registru dlužníků. A vzhledem k tomu, že v něm je, byť ne vždy vlastní vinou, většina dospělé populace naší republiky, je jasné, že otevírá dveře k vlastnímu bydlení mnoha lidem, kteří by na něj jinak nedosáhli.

hypoteka5

Pokud totiž záznam v registru máte, jste považováni za potenciálně nespolehlivého klienta, což znamená mimo jiné, že vaše šance na schválení vámi podané žádosti o hypotéku se rapidně sníží. Je tedy jasné, že hypotéka, kde se tento krok přeskakuje, je pro mnohé lidi darem z nebe.

Je však třeba přemýšlet, zda vlastní bydlení skutečně nutně potřebujeme. A pokud ano, nebylo by lepší bydlet dočasně v nájmu?