26.12.2019 Od devene Off

Nebezpečné webové stránky

V následujícím článku se dočtete, jak odhalit dezinformační nebo falešný web. Možná se vám to nemusí zdát nebezpečné, je to přece jen stránka na internetu, ale opak je pravdou. Když například bude falešná stránka vypadat jako stránka vaší banky a vy zadáte identifikační kód a heslo, může vás klidně někdo vykrást. Když si přečtete něco na dezinformačním webu a uvěříte tomu, popřípadě danou informaci budete sdílet, budou z vás mít vaši přátelé legraci nebo se nechají obelhat stejně jako vy.

Toto je jen několik důvodů, proč jsou tyto webové stránky nebezpečné, a když se zamyslíte, určitě přijdete na několik dalších. Dále se dozvíte jak tyto typy webů včas odhalit a nenechat se napálit.
Nenechte se obelhat

Dezinformační weby

Dezinformační weby jsou možná méně nebezpečné, ale když se necháte napálit, mohou velice účinně negativně ovlivnit váš názor. Na internetu je potřeba se pohybovat s nadhledem a kritickým myšlením.

První věc, kterou hledáme, je autor a zdroje. Pokud jedno nebo druhé nenajdeme, je třeba být na pozoru. U zdrojů – odkazů je dobré si ověřit, kam směřují (jestli nejde o další dezinformační web).

Dále je třeba informace ověřit. Když zjistím, že se zřítilo letadlo v Egyptě, zadám si tuto událost do vyhledávače a nikde jinde ji nenajdu, pak zpráva zřejmě nebude pravdivá. Zde je třeba dát pozor, protože v každé falešné zprávě může být kus pravdy.

Falešné weby

Falešné weby jsou zpravidla tvořeny pro získávání důležitých údajů. Je třeba si na ně dát obzvlášť pozor. Jsou to stránky, které mají vypadat, jako jiné – originální (např. stránky vašeho internetového bankovnictví. Odkazy na ně nám mohou přijít emailem, který se tváří jako od banky, ale není tomu tak.

Odhalení tohoto webu může být složitější, než se zdá, protože jeho tvůrci se snaží o web, který je co nejpodobnější originálu. Zde naleznete několik typů, jak falešné stránky odhalit.
Nenechte se přes internet okrást

Přestože je na první pohled pravděpodobně nepoznáte, při podrobnějším zkoumání si můžete povšimnout následujících chyb. Tyto stránky mohou obsahovat pravopisné chyby nebo špatně formulované věty.

Hlavní je www adresa. Vaše banka bude mít pravděpodobně v adrese název, což většina falešných stránek nemá. Jejich adresa může vypadat například takto: www.deslibla-23-dala.cz. Takto by se určitě nenazývaly webové stránky České spořitelny.