24.12.2019 Od devene Off

Novorozenecká kolika

Novorozenecká kolika je strašákem pro mnoho nastávajících maminek. Traduje se, že častěji postihuje chlapce, ale není výjimečná ani u malých děvčat. Stejně jako na pohlaví nezáleží ani na tom, zda vaše miminko kojíte či nikoliv. Novorozenecké kolice se také říká kolika tříměsíční, a to z důvodu doby trvání. To není však zárukou, kolika může trvat dobu kratší anebo naopak i delší dobu.
Pokud po narození vašeho vytouženého miminka zjistíte, že trpí novorozeneckou kolikou, nezoufejte. Existuje několik zásad, které mohou koliku výrazně zmírnit.
logo lékárny
Začněte bylinkami
Pokud kojíte, zařaďte do svého pitného režimu fenyklový čaj. Pokud pije miminko mléko umělé, můžete mu podávat fenyklový čaj přímo. Na trhu je na výběr čaj sypaný, porcovaný čaj v sáčcích nebo granulovaný. Nekojená miminka jej můžou pít již od prvního týdne od narození.
Masírujte
Masírujte miminku bříško krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček v oblasti kolem pupíku. K této masáži si můžete v lékárně nebo drogerii zakoupit i masážní gel, který je speciálně na novorozeneckou koliku.
Cvičte
Před každým kojením nebo podáváním umělého mléka s miminkem proveďte několik jednoduchých cviků, váš pediatr vám je rád ukáže. Není to nic náročného, a přesto cviky hodně pomáhají.
ležící miminko
Nahřejte bříško
Velmi pomáhá a uvolňuje také zahřátý polštářek z peciček. Polštářek přikládejte na bříško, ale pozor na jeho teplotu, nesmí být zahřátý příliš, aby vaše miminko nepopálil.
Kapičky
Pokud nezabírá nic z uvedeného, poraďte se s pediatrem o vhodných kapičkách proti novorozenecké kolice a o jejich vhodném dávkování. Kapičky nejsou návykové, nemusíte se tedy ničeho obávat a jejich výsledek je téměř zaručený.
Rektální rourka
V lékárně lze též zakoupit rektální rourku, o jejím používání se ale poraďte s pediatrem.
Období novorozenecké koliky je velmi náročné, avšak brzy skončí a vy si budete vaše miminko užívat o to víc. I přesto, že můžete zažívat vyčerpávající okamžiky, nikdy v této době nenechávejte miminko tzv. vyplakat a vždy jej utište ve vaší náruči.