3.2.2020 Od devene Off

Jak správně provádět nosní hygienu?

Nos nám zajišťuje jeden z pěti smyslů a to čich. Plní důležitou funkci při dýchání, kdy ohřívá a zvlhčuje vzduch, který vstupuje do průdušnice a pak dále do plic. Pro jeho správnou funkci je důležité udržovat zdravou a fungující sliznici, která slouží jako filtr a na jejímž povrchu se zachytávají drobné nečistoty. Správně zvolená nosní hygiena pomáhá odplavovat nečistoty a zlepšuje kondici sliznice, která je pak odolnější proti případným infekcím.

papírové kapesníky

První co můžete pro dobrou kondici svého nosu udělat je vědomé čištění prostřednictvím smrkání. V případě krust je potřeba je zvlhčit olejíčkem. Avšak to nestačí… Vhodné je péči o nos doplnit také o výplachy. Jedná se o jednoduchou a účinnou formu péče o nos, která přispívá k:

–          zředění hlenu,

–          odstranění zaschlého nosního sekretu,

–          vyplavení nežádoucích částic – např. zrníček prachu, které mohou nos dráždit,

–          hydrataci nosní sliznice.
detail nosu

K výplachům nosu se používají keramické nebo plastové nádobky tvarem připomínající konvičku. Do konvičky se používá pitná voda a sůl a můžete tak připravit různé druhy roztoků. Tato super pomůcka lze zakoupit v lékárnách nebo obchodech se zdravotnickými potřebami. A tak jako vše nové i čištění nosu prostřednictvím konvičky je potřeba nacvičit. Před výplachem si přečtěte přiložený návod a podívejte se na instruktážní videa, které lze nalézt na internetu. Hlavu nakloňte mírně na stranu a k horní nosní dírce pevně přitiskněte užší konec konvičky. Roztok proteče do nosohltanu a opačnou dírkou proteče ven a s ním i nečistoty nacházející se v nose. Důležité je nalézt správný úklon hlavy, který bude pro vás nejpohodlnější a nejúčinnější pro čistění. S počáteční asistencí dospělého zvládnou výplach provádět i 4 leté děti – pro ně je na trhu k dostání i juniorská verze. Konvičku je vhodné preventivně používat v zimním období při zvýšeným výskytu infekčních onemocnění ale i v letním při častém pobytu v zaprášeném prostředí nebo klimatizovaných místnostech.