8.9.2020 Od devene Off

Kdo maže, ten jede

Staráte se o svoje auto dobře, a hlavně pravidelně? Mnoho řidičů totiž i při jejich péči o svůj automobil zapomíná na velmi podstatné věci, jako je například kontrola provozních kapalin. Jednou z nejdůležitějších je motorový olej, který nesmí nikdy chybět, jinak by mohlo dojít k vážnému poškození motoru. A bez motoru vaše auto nepojede! Proto, i když máte vždy autíčko pěkně naleštěné, myslete nejen na lesk a krásu, ale i na ty důležité věci, které nejsou na první pohled na vaše auto vidět.
lesklý motor
Ani málo, ani moc
Pokud je oleje v motoru málo, znamená to průšvih. Nemusíte totiž čekat, až olej dojde úplně, mnohdy opravdu stačí, když jeho hladina klesne, a oleje je najednou nedostatek. Motor totiž olej spotřebovává, neboť je za jízdy potřeba, aby se jeho součástky řádně promazávaly. A s růstem výkonu motoru roste také spotřeba oleje. Takže pokud jeho hladina poklesne pod normál, většinou dochází k mechanickému poškození motoru. Pokud je oleje málo, nezbývá vám, než ho raději hned doplnit.

Pokud však oleje doplníte příliš mnoho, tedy až přes okraj horní rysky, dostane se i tam, kam by správně neměl, což také může mít za následek mnoho nepříjemností, například usazeniny, které se nadále dostanou až do spalovacího motoru, nebo mastné saze, které znehodnocují katalyzátor. V tom nejhorším případě motor přímo utopíte.
motor BMW
Jak často olej kontrolovat?
Olej by se měl pravidelně kontrolovat, a to klidně i každý měsíc, nebo třeba každé druhé tankování benzínu, nejdéle však jednou za čtvrt roku.
jaguar z boku
Jaký olej vybrat pro vaše auto?
Vždy je dobré vybrat přesný druh oleje. Jaký to má být, najdete u každého vozu v návodu k obsluze. Důležitá je viskózní třída, případně norma výrobce. To jsou důležité vlastnosti, ostatní není zase tak rozhodující. Proto si vždy pečlivě přečtěte, jaký olej máte koupit, zde totiž neplatí, že dražší je lepší. Drahý olej by naopak mohl vašemu autu uškodit, neboť mu nemusí být přizpůsobený.