17.1.2021 Od devene Off

Tryskání jako efektivní obrábění

Moderní technologie obrábění velmi často využívají proces tryskání, protože ten snadno a rychle upraví povrch za dobré peníze na různých materiálech.

Tryskání jako efektivní obrábění

Má úspěch

Firmy v dnešní době se samozřejmě snaží optimalizovat a posouvat výrobu kupředu, aby se udrželi na trhu, poskytovali zákazníkům kvalitní výrobky a samozřejmě na tom vydělali hezké peníze. Velmi častý proces je úprava povrchu, což můžeme znát třeba u broušení, kdy se dosahuje přesné drsnosti. Ovšem my se dnes budeme bavit o tryskání abrazivního materiálu.

obrábění materiálu

Tato metoda spočívá v tom, že na určitý výrobek se tryskají malé částice s velkou energií. Při jejich dopadu samozřejmě tváří povrch materiálu podle naší potřeby. Takže když máme surový odlitek, tak právě tryskáním z něj odstraníme různé zbylé výstupky, hrubý povrch a docílíme hezky očištěného výrobku. To samé může pobíhat i u staré věci, ze které dostaneme veškerý nepořádek a dostaneme se na čistší kov. Ten třeba natřeme antikorozním nátěrem či jej jinak ošetříme a je zase jako nový. Touto metodou se dostaneme i do zákeřných míst, což například u broušení mnohdy nejde.

Tryskací boxy

Máme dvě možnosti, jak realizovat metodu tryskání. Tou první je mobilní pískování, kdy máme stroj, který ročně ručně ovládá zaměstnanec, takže vezme tryskací pistoli a dle libosti opracovává daný předmět. Takto se dostane do všemožných zákoutí a může si s prací vyhrát dle libosti. K takovému tryskání je samozřejmě zapotřebí mít ochranné pomůcky, kdy má třeba obsluha kompletní oblek, aby ji nezranily odlétávající částice.

písečná duna

Druhým způsobem jsou tryskací boxy a kabiny. To je zařízení, kde celý proces pobíhá v uzavřeném procesu, takže my nemusíme řešit žádný odlétávající nepořádek. Pískovacích boxů je hned několik druhů, kdy se liší podle ceny. Záleží, co od takového stoje očekáváme. Pro menší využití se používají malé pískovací boxy, jenž se ovládají pomocí pedálu. Ty už ale nepostačují pro profesionální používání, protože zde se uplatňují boxy za desítky tisíc, které obrábí velké předměty a můžou běžet hodiny vkuse.